Co to jest e-urząd skarbowy i jakie sprawy można w nim załatwić

W dobie elektronicznych rozwiązań internetowych wiele sytuacji urzędowych przybrało postać cyfrową. W praktyce oznacza to, że nasze codzienne życie jest odrobinę łatwiejsze. E-urząd skarbowy, ale i inne formy państwowej biurokracji online są z roku na rok coraz bardziej popularne. Niewykluczone, że już wkrótce większość spraw urzędowych zostanie zautomatyzowana i wizyty w placówkach stacjonarnych staną się rzadkością. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.

E-urząd: z czym to się je?

E-urząd skarbowy to nic innego jak platforma internetowa, dzięki której można załatwić sprawy związane z podatkami bez potrzeby osobistej wizyty w prawdziwym urzędzie. W gruncie rzeczy dzisiejszy e-urząd skarbowy działa sprawnie na komputerach stacjonarnych, tabletach i telefonach komórkowych z dowolnym systemem operacyjnym, który umożliwia korzystanie z przeglądarki internetowej. Oznacza to, że w takim e-urzędzie możemy się pojawić będąc w pracy, o ile jest taka możliwość, na spacerze w parku, podczas jazdy autobusem czy nawet w wannie, czemu sprzyjają najnowsze smartfony z właściwościami wodoodpornymi. Oczywiście działanie e-urzędu trwa całą dobę w każdym dniu tygodnia, nawet w niedzielę. To bardzo wygodne rozwiązanie skierowane do nowoczesnych obywateli i przedsiębiorców.

Łatwa w obsłudze aplikacja PITax.pl pomoże rozliczyć PIT bez błędów

Jakie sprawy urzędowe można załatwić w internecie?

Każdy urząd internetowy działa trochę inaczej. E-urząd gminy pozwala na załatwienie tylko pewnej części spraw związanych z działalnością danej placówki i nie wszystkie gminy w Polsce posiadają taką platformę. Dowolny e-urząd skarbowy natomiast jest czymś uniwersalnym. Te platformy internetowe, choć mają de facto różnych właścicieli, opierają się na dokładnie tych samych zasadach i oferują załatwienie tych samych spraw, co zostało uregulowane stosownymi normami prawa. Bez względu więc na którą e-skarbówkę się kliknie, można tam załatwić kwestie papierkowe, które zostaną następnie dostarczone do konkretnego urzędu skarbowego na terenie całego kraju.

W związku z powyższym e-urząd skarbowy to miejsce, gdzie załatwi się wszelkie kwestie związane z deklaracją podatkową. Rozliczenie PIT-36, różnego rodzaju załączniki, VAT… E-skarbówka to idealne miejsce na rozliczenie podatków. Poza tym w takim cyfrowym urzędzie znajduje się wykaz mandatów karnych,  numer mikrorachunku podatkowego, który posiada każdy płatnik czy chociażby e-mikrofirma, gdzie generowane są i wysyłane JPK (Jednolite Pliki Kontrolne).

Stworzony przez specjalistów program PITax.pl daje szansę na obniżenie podatku

Czy sprawami podatkowymi może zająć się pełnomocnik?

Oczywiście. Prawo przewiduje sytuacje, w której sprawami podatkowymi zajmuje się pełnomocnik i dotyczy to niemalże wszystkich tematów związanych ze skarbówką. Pełnomocnictwo ogólne ma zakres najszerszy ze wszystkich pełnomocnictw. Osoba, która otrzymała takie upoważnienie od kogoś może swobodnie działać we wszystkich sprawach podatkowych i w innych sprawach leżących w jurysdykcji polskich organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Pełnomocnictwo może odbywać się we wszystkich urzędach skarbowych na terenie kraju i przed innymi organami podatkowymi, jeżeli wymaga tego dana sytuacja prawna. W związku z tym pełnomocnik może też odwiedzić e-urząd skarbowy i tam dokonać właściwych operacji.

Są jednak czynności, których żaden pełnomocnik nie dokona. Chodzi na przykład o podpisywanie deklaracji podatkowych, tak więc nie ma co liczyć na to, że się komuś powierzy roczne rozliczenie PIT i będzie z głowy. Formularze podatkowe nas nie ominą, choćby tylko o sam podpis chodziło. Osobiście również trzeba stawić się na przesłuchanie w charakterze strony czy w świadka w sprawie podatkowej.

Szukam Pracownika

Szukam pracy