Kiedy otrzymam zwrot podatku?

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, a wraz z nim czas rozliczania się z urzędem skarbowym. Jak co roku – rodzi to wiele pytań na temat potencjalnych zmian w przepisach prawa podatkowego, nowych ulg, sposobu rozliczania się, wysokości kwoty wolnej od podatku itd. Wszyscy, którym należy się zwrot podatku z tytułu rozmaitych ulg, z niecierpliwością oczekują momentu wpłynięcia środków na konto. Czy można jednak przewidzieć, kiedy to nastąpi lub w jakiś sposób przyspieszyć całą procedurę? Odpowiadamy w poniższym artykule.

1. Kiedy otrzymam zwrot podatku?

2. Kwota wolna od podatku – ile wynosi?

Kiedy otrzymam zwrot podatku?

To pytanie nurtuje każdego podatnika, któremu należy się zwrot podatku. Jaka jest zatem odpowiedź na pytanie: do kiedy zwrot podatku będzie wypłacony? Otóż urzędy skarbowe mają na to nawet trzy miesiące. Najczęściej zwrot następuje jednak w krótszym terminie, ale to również zależy od wielu czynników. Czy można przyspieszyć cały proces? Oczywiście, że tak!

Jako składający deklarację podatnik powinieneś przede wszystkim dokonać tego możliwie jak najszybciej. Deklaracje są rozpatrywane sprawnie właśnie na początku okresu rozliczeniowego, gdy do urzędów wpływają pierwsze formularze – to one będą rozliczane w pierwszej kolejności. Warto składać pity online, bowiem właśnie deklaracje przesyłane drogą internetową najszybciej trafiają do urzędów. Zwrot podatku z pit 2020 możesz zatem dostać nawet w ciągu kilkunastu dni, o ile złożysz deklarację od razu. Pamiętaj przy tym o odliczeniu wszystkich przysługujących ci ulg – od tego zależy bowiem wysokość zwrotu podatku.

kwota wolna od podatku
kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku – ile wynosi?

Kwestią, której nie sposób ominąć podczas omawiania rozliczenia podatkowego, jest kwota wolna od podatku. Kwota wolna od podatku dotyczy tych podatników, których przychody rozliczane są według skali podatkowej i wykazywane na formularzach PIT-36 lub PIT-37. Warto wiedzieć, że w rozliczeniach za 2020 rok będzie obowiązywała nowa kwota wolna od podatku.

Tym samym kwota wolna od podatku wynosi: 8 000 złotych (dla dochodu 8 000 złotych) oraz 3091 złotych (dla dochodu 13 000 złotych), natomiast kwota zmniejszająca podatek zmieniła się z 1360 na 525,12 złotych (dla 13 000 złotych dochodu). Dla dochodu, który plasuje się pomiędzy 13 000 a do 85 528 złotych, przewidziano stałą kwotę wolną od podatku, wynoszącą 3091 zł, zaś kwota zmniejszająca podatek w tym przypadku to 525,12 złotych. Zakres dochodu, mieszczący się w kwocie od 85 528 zł do 127 000 złotych, to z kolei kwota wolna od podatku w wysokości od 3 091 do 1 zł, natomiast zmniejszająca podatek 525,12 do 0 złotych. Podatnicy, którzy uzyskują dochód powyżej 127 000 złotych, nie mogą zaś liczyć na zmniejszenie podatku.

Szukam Pracownika

Szukam pracy