Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Okazuje się, że freelancer, o ile dobrze zarabia, może wykorzystać jednoosobową spółkę z o.o. jako formę prowadzenia działalności gospodarczej w celu optymalizacji kosztów.

Coraz więcej dobrze zarabiających freelancerów rozważa założenie jednoosobowej spółki z o.o. i to z wielu powodów. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma mniejsza odpowiedzialność i niższe podatki. Jednak sprawa aż tak prosta nie jest. Należy przede wszystkim wiedzieć, że jednoosobowa spółka z o.o. to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której freelancer jest jedynym jej właścicielem (wspólnikiem), a na ogół również i jedynym członkiem zarządu. To on podejmuje więc wszystkie decyzje.

Optymalizacja kosztów

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą płaci z tego tytułu składki ZUS. W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. jest podobnie. Jedyny wspólnik spółki z o.o. traktowany jest bowiem tak samo jak przedsiębiorca. Płacenia składek można uniknąć tylko przy zakładaniu spółki z o.o. ze wspólnikiem. Mimo to okazuje się, że pewnych oszczędności poszukać można w podatkach. Często mówi się, że spółki z o.o. są podwójnie opodatkowane.

Podatek od dochodu płaci spółka (podatek CIT), a potem i jej właściciel przy wypłacaniu pieniędzy ze spółki (podatek PIT). Takiej sytuacji nie ma w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Z drugiej strony warto pamiętać, że płacony przez spółkę z o.o. podatek CIT można pomniejszyć przez koszty uzyskania przychodu. Co istotne, do puli kosztów uzyskania przychodu można dodać pozycje, które w ramach indywidualnej działalności gospodarczej do tej puli się nie zaliczają. W praktyce podatek CIT w jednoosobowej spółce z o.o. obniżyć można nawet do zera.

Kwestie formalne

Oczywiście w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. trzeba liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Umowy muszą być bowiem zawierane w określonej formie. Ponadto należy sporządzać protokoły z posiedzeń wspólników czy prowadzić pełną księgowość. Z drugiej strony wiele formalności ma charakter jednorazowy czy powtarzalny. Niestety wiele osób obawia się tego, że nie poradzi sobie z formalnościami i nie ma ochoty na dodatkowe obowiązki. Koszt obsługi jednoosobowej spółki z o.o. także jest znacznie wyższy niż koszty ponoszone w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

spółka z o.o

Zarejestruj się na  Jobforlawyer.pl i się ciesz się większymi przychodami.

Dowiedź się więcej o portalu

Szukam Pracownika

Szukam pracy