Praca dla prawnika – jakie ma zalety?

W Polsce większość aktywnych prawników zatrudnia się w urzędach, korporacjach lub kancelariach prawnych lub kancelariach radców prawnych.

Im większa firma, tym lepsze zarobki

Jeżeli uda nam się załapać do dużej firmy na stały etat, w której opis stanowiska będzie przekładał się na rzeczywistość to często jest to najlepsza praca dla prawnika oraz warunki współpracy. Świadczymy usługi wyłącznie jednej firmie, mamy do dyspozycji własne biuro i często też swój zespół. Do tego dochodzą też różne benefity związane z pracą w korporacji. Wyjazdy służbowe, integracyjne, służbowy telefon, laptop, a może nawet samochód?

Warto także wspomnieć, że nasze działania będą miały duży wpływa na organizację oraz rozwój firmy, czy spółki, dla której pracuje prawnik specjalista lub radca prawny. Taka praca często też różni się tym, że nie spędzamy żmudnych godzin w samotności nad dokumentami na aktualizacji przepisów, umów handlowych, przepisów i orzecznictw a rzadziej na konsultingu i edukacji. Administracja biurowa oraz wsparcie prawne to będzie twój chleb powszedni jako prawnik ds kontraktów oraz dbanie o wizerunek firmy. Dodatkowo praca dla prawnika na pełen etat w korporacji ma dodatkowy plus jakim są częste interakcje ze współpracownikami.

Jak zostać prawnikiem?

Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie wykształcenie. Ukończyć studia prawnicze minimalnie o stopniu magisterskim. Okres kształcenia to 5 lat i kończy się obroną pracy magisterskiej. Niestety to nie koniec. Aby móc wykonywać czynnie zawód adwokata lub sędziego trzeba ukończyć aplikację oraz zdać egzamin zawodowy. Jest jedno odstępstwo, jak obejść aplikację, ale o tym później.

Okres aplikacji prawniczej w Polsce:

  • adwokacka – 3 lata
  • radcowska – 3 lata
  • sędziowska – 3 lata
  • prokuratorska – 3 lata
  • komornicza – 2 lata
  • notarialna – 3,5 roku
  • legislacyjna – 1 rok
  • rzecznikowska – 3 lata
  • kuratorska – 1 rok 

150 zamkniętych pytań z zakresu prawa konstytucyjnego, cywilnego, karnego, itp. czeka na ciebie na egzaminie na aplikację. Potrzebujesz co najmniej 100 punktów, aby zaliczyć. Oprócz stresu związanego z samym egzaminem koszt samej aplikacji również może zmrozić krew w żyłach.
W 2019 r. aplikanci radcowscy i adwokaccy zapłacą za rok szkolenia 5850 zł, komorniczy — 5625 zł.
Płatny jest również egzamin na aplikację — koszt 1125 zł.

 Praca dla prawnika bez aplikacji

Możesz wyłącznie ukończyć studia prawnicze, nie zdecydować się na pójście na aplikację, wyspecjalizować się w jednej dziedzinie, szkolić się na własną rękę i być najlepszy w wybranej dziedzinie.

Jednak musisz pogodzić się z tym że nie bedziesz miał uprawnień jako adwokat lub radca prawny i nie będziesz mógł pracować jako pełnoprawny modszy prawnik i występować przed sądem jako pełnomocnik lub obrońca w procesie karnym. Ale to wcale nie wyklucza dobrego zarobku. Wszystko zależy od Twoich umiejętności, wiedzy, przedsiębiorczości i odrobiny szczęścia.

Niestety, zarobki aplikantów są niewielkie, wręcz symboliczne. A praca w kancelarii za darmo to również norma. Niestety trzeba więc zacisnąć zęby i przemęczyć się lub szukać ofert pracy dla prawnika bez aplikacji!

Wystarczy, że założysz konto na portalu prawniczym Jobforlaywer.pl i Twój przyszły pracodawca znajdzie Cię lub jako pierwszy zgłosisz się do zlecenia wykonania fotokopii akt w Twoim mieście.

 

Szukam Pracownika

Szukam pracy