Prowadzenie escape roomu – co warto wiedzieć na ten temat?

Escape roomy, jako pewien specyficzny rodzaj rozrywki są w naszym kraju coraz popularniejsze i powstaje ich coraz więcej. Dla wielu osób jest to pewna szansa na stworzenie własnego, dochodowego interesu. Jeśli jednak zaczniemy się zastanawiać nad tym, jak to ma wyglądać w praktyce, okazuje się, że nie jest to taką prostą sprawą i nad wieloma rzeczami – także tymi, które wiążą się z aspektami prawnymi – trzeba się zastanowić odrobinę dłużej.

Pierwszym wyzwaniem jest sam obiekt i jego właściwe dostosowanie

Bardzo często taką działalność podejmuje się w wynajmowanych lokalach. Dlatego też pewną trudnością może być znalezienie odpowiedniego obiektu, a następnie jego odpowiednie dostosowanie do potrzeb biznesu. Jest to zadanie niełatwe i bardzo czasochłonne, a jednocześnie konieczne,aby móc w ogóle zacząć działać. Podpisując umowę najmu obiektu warto zwrócić uwagę na ewentualne kary umowne, a także na okres, na jaki zostaje nam wynajęty lokal – z założenia lokale pod taką działalność wynajmuje się na dłuższy czas. Kolejny problem dotyczy samego bezpieczeństwa takiego obiektu.

Osoby, które zdecydują się prowadzić taką działalność najprawdopodobniej będą musiały zlecić kontrolę każdego z pomieszczeń pod kątem bezpieczeństwa pożarowego. Na dzień dzisiejszy toczą się burzliwe dyskusje związane z tym, w jaki sposób kontrolować takie obiekty i jak zadbać o bezpieczeństwo na ich terenie – będąc więc właścicielem takiego właśnie biznesu z pewnością trzeba śledzić wszystkie decyzje, jakie zapadają w kwestii nowelizacji ustawy dotyczącej budynków dedykowanych pod tego typu rozrywkę.

W jaki sposób zatrudniać pracowników?

Aby nie narazić się na kary oraz ewentualne kontrole z Państwowej Inspekcji Pracy lepiej nie oszczędzać na świadczeniach dla pracowników, a charakter zawieranej z nimi umowy dostosowywać do powierzonych im zadań. Kiedy więc konieczna jest umowa o pracę – powinniśmy taką przygotować.

Szczególnie należy uważać w przypadku, kiedy będziemy chcieli korzystać z czegoś, co zostanie wytworzone przez naszych pracowników – aby mieć taką możliwość musimy zawrzeć z nimi umowę wraz z przeniesieniem praw autorskich.

Pomysł, który się sprzedaje zawsze warto chronić

Kolejnymi bardzo ważnymi aspektami są prawa autorskie do naszych pomysłów. Bo oczywiste jest to, że tym popularniejszy i ciekawszy obiekt im bardziej interesujące znajdują się w nim zagadki i zadania i im ciekawsza jest fabuła. Wszystko to musi jednak zostać przez kogoś wymyślone i jeśli będąc właścicielem zrealizujesz pomysł ze swojej głowy – z automatu jest on objęty prawem autorskim. Nie trzeba tego nigdzie zgłaszać, ale przez to w momencie, kiedy ktoś go skopiuje – trudno będzie nam udowodnić, że źródłem pomysłu jest nasz własny biznes.

Zawsze jednak możemy powoływać się na prawo własności intelektualnej, możemy też zarejestrować własny znak towarowy po to, aby być bardziej chronionym. Dodatkowo można również powołać się na ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Z pewnością jednak chronić własne pomysły, gdyż to one stanowią podwalinę takiego miejsca jak escape room i one mogą zadecydować o jego sukcesie.

praca dla adwokata

Jesteś prawnikiem albo radcom prawnym?

Załóż konto!

Dowiedź się więcej o portalu

Szukam Pracownika

Szukam pracy